TAN SAĞTÜRK TABSANAT AKADEMİ BODRUM ŞUBESİ

ADRES

BİZE ULAŞINTitle Image

Çağdaş Dans (Modern Dans)

Çağdaş Dans (Modern Dans) 

“Başka başka kaplara girip yine kendisi gibi kalabilendir dansçı…” 

                                                                                                                                               Tan Sağtürk 

Daha önce eğitim alınmamış olsa bile bu teknikle sahneye çıkacak yetkinliğe hızla ulaşabilir. Ayrıca çocukluğunda bale ya da jimnastik eğitimi almış ve farklı bir şekilde dans etmek isteyenler için çok uygundur. 

Kas-iskelet gelişimini hızlandıran, koordinasyon becerilerini geliştiren yoğun egzersizler uygulanmasının yanı sıra çeşitli müzikler eşliğinde mini dans serileri öğretilir ve hareketle duyguları ifade etmeye yönelik doğaçlama çalışmaları yapılır. 

Çağdaş Dans Derslerinin Yararları Nelerdir? 

  • Zihin-beden birlikteliğini hissettirmek. 
  • Beden parçalarını doğru konumlandırarak hareket becerilerini geliştirmek. 
  • Ritim ve müzik eşliğinde bedeni hareket ettirmenin zevkini yaşatmak. 
  • Omurgaların hareket potansiyelini keşfetmek. 
  • Bedensel farkındalık yaratmak

Skinner Release tekniği temelli dersimiz Cunningham ve Limon teknikleri ile de zenginleştirilmiştir. 

Skinner Release Teknik: Pek çok profesyonel dansçı tarafından yoğun olarak kullanılan bu teknik günümüzün çağdaş dans okullarında temel ders olarak uygulanmaktadır. Bedenlerin rahat bir akış içinde dans edebilmelerini sağlamak için yaratılmış kasların ve eklemlerin gerginliklerini azaltır, zihinde yakalanan imgeler yardımıyla içeriden dışarıya doğru gelişen bir beden farkındalığı yaratır. Yerçekimini, enerji akışını çoğaltmak için kullanılır ve hareketlerin büyütülüp genişletilmesini sağlar. Doğru nefes kullanımını, iskeleti doğru biçimlendirmeyi ve eklem-kas sistemlerini estetik bir akış içinde çalıştırmayı öğretir. Bu dersin sonunda bedenler daha fazla enerjiyle dolar ve bedeni tüm parçalarıyla çalıştırmış olurlar. 

Cunningham TeknikKoreograf Merce Cunningham tarafından oluşturan dans tekniği, kol ve bacakların seri hareketlerine dayalı, hızlı denge geçişleri ve karmaşık dans adımlarından oluşan, mekân ve beden koordinasyonunu geliştiren bir tekniktir. 

Limon TeknikKoreograf Jose Limon tarafından geliştiren bu teknikte öncelikli fikir yerçekimiyle arkadaşça hareket edebilmek, yuvarlanma ve düşmelerin topladığı enerji ile dönüş ve zıplamaları gerçekleştirmek ve dansın serbest ve sürekli akışına izin vermektir. Geniş ve büyük hareketlerin, boşluğu dolduran hamlelerin yer aldığı bu derste, denge unsuru riske atılır ve beden keyifli bir dinamizm kazanır. Öğrenciler özellikle dönüş, yuvarlanma ve düşme becerilerini geliştirerek, beden ritimlerini anlamaya başlarlar. 

Modern Dans derslerimizin içeriğinde aynı zamanda 9-12 yaş ve 12-15 yaş gruplarına özel Jazz Dans eğitimlerimiz de bulunmaktadır. 

Neden TAB Sanat Tan Sağtürk Akademi?   

TAB Sanat Tan Sağtürk Akademi, Fransız ve İstanbul Devlet Bale sanatçısı Tan Sağtürk ve Ankara Devlet Bale sanatçısı ve Çocuk Balesi Bölüm Başkanı Ömür Uyanık tarafından kurulmuştur. 880 metrekare üzerine kurulan okulumuzda 4 adet profesyonel süspansiyonlu bale salonu, her biri yaklaşık 100 metrekarelik dans salonları, 8 adet müzik odası, resim, heykel ve davul stüdyoları, kantin ve dinlenme alanları ile Bodrum’un en büyük dans okuludur. International Summer School Avrupa’dan çok değerli eğitmenleri ve dansçıları yaz aylarında okulumuzda ağırlayarak, öğrencilerimizi yaz aylarında da sanat ile buluşturarak, atölye çalışmaları yapmak gibi büyük ve heyecan verici bir hedefimiz var. Bizler için en önemli neden ise; geleceğe umutla bakan, sanatı seven ve mutlu bireyler yetiştirmektir.   

Çağdaş Dans Derslerimize Kimler Katılabilir?  

Çağdaş Dans derslerimiz 11 yaş üstü gençler için özel olarak tasarlanmış teknik derstir. 

Çağdaş Dans Eğitimleriniz Nerede?  

Çağdaş Dans eğitimlerimiz Bodrum-Midtown AVM’de.  

Çağdaş Dans Eğitimlerinizin Ders Saatleri Nedir?    

Çağdaş Dans eğitimlerimiz haftada 1 gün, 1 ders olarak verilmektedir.