Lale Balkan

Yedi yaşında Beatrice Fenmen bale okulunda eğitime başladı.1964 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı bale bölümüne girdi ve 1974 yılında sınıf atlayarak yüksek bölümden iyi derece ile mezun oldu.1974 ile 1980 yılları arasında Devlet Opera Balesi Genel Müdürlüğün’de solist sanatçı olarak çalıştı.

1980 yılında Almanya’nın Hannover Devlet Balesinde solist olarak dans etmeye başladı.Avrupanın çeşitli şehirlerinde yapılan bale galalarında yer aldı.1984 yılında Belçika Kraliyet Balesinde çalışmaya başladı.1986 yılında Valeri Panov’un asistanlığını yaptı.Aynı yıl Kanada’da Calgary şehir balesinde Le sacre du Printemps adlı eseri sahneledi.1988 yılında aktif dansı bıraktı ve sırası ile Saarbrucken,Luzen,Braunschveig,Hannover Devlet Balelerinde bale başöğretmenliği ve koreoğraflık yaptı.
Bu arada misafir bale öğretmeni olarak Kazakistan,Çekolavakya,Özbekistan,Kosova,Çin,İngiltere,Fransa,İtalya,Makedonya,Japonya,İsviçre,Kanada,İskoçya,Avusturya,A.B.D. ve İspanya’da çalıştı.1999 ile 2004 yılları arasında Antalaya Devlet Opera Balesi Genel Müdürlüğü’nde Başkoreograf olarak görev aldı.Halen çeşitli opera-bale sahnelerinde koreografisini eşi Mehmet Balkan ‘ın yaptığı baleleri sahneye koyuyor ve eğitmenlik çalışmalarına,yurt içi ve yurt dışı olmak üzere devam ediyor.

ustalar

neler dediler

Deneme dersinden bugüne kadar üzerimde çok emeği olan Ömür hocama çok teşekkür ederim. Balenin hayatımdaki yeri doldurulamaz. Beni bu yolda doğru yönlendiren TSA Bodrum benim ikinci evim oldu.

bale öğrencisi