Lale Balkan

Yedi yaşında Beatrice Fenmen bale okulunda eğitime başladı.1964 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı bale bölümüne girdi ve 1974 yılında sınıf atlayarak yüksek bölümden iyi derece ile mezun oldu.1974 ile 1980 yılları arasında Devlet Opera Balesi Genel Müdürlüğün’de solist sanatçı olarak çalıştı. 1980 yılında Almanya’nın Hannover Devlet Balesinde solist olarak dans etmeye başladı.Avrupanın çeşitli şehirlerinde yapılan bale galalarında yer aldı.1984 yılında Belçika Kraliyet Balesinde çalışmaya başladı.1986 yılında Valeri Panov’un asistanlığını yaptı.Aynı yıl Kanada’da Calgary şehir balesinde Le sacre du Printemps adlı eseri sahneledi.1988 yılında aktif dansı bıraktı ve sırası ile Saarbrucken,Luzen,Braunschveig,Hannover Devlet Balelerinde bale başöğretmenliği ve koreoğraflık yaptı. Bu arada misafir bale öğretmeni olarak Kazakistan,Çekolavakya,Özbekistan,Kosova,Çin,İngiltere,Fransa,İtalya,Makedonya,Japonya,İsviçre,Kanada,İskoçya,Avusturya,A.B.D. ve İspanya’da çalıştı.1999 ile 2004 yılları arasında Antalaya Devlet Opera Balesi Genel Müdürlüğü’nde Başkoreograf olarak görev aldı.Halen çeşitli opera-bale sahnelerinde koreografisini eşi Mehmet Balkan ‘ın yaptığı baleleri sahneye koyuyor ve eğitmenlik çalışmalarına,yurt içi ve yurt dışı olmak üzere devam ediyor.

Tan Sağtürk

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bale Bölümü mezunudur. Fransız Genç Balesi Le Jeune Ballet De France, Fransız Devlet Balesi Ballet National De France Baş dansçısı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi baş dansçılığı, Diyarbakır, Mardin, Gaziantep, Kayseri, İstanbul, Ankara, İzmir, Kıbrıs Bale ve Dans okulları kurucusudur. Tan Sağtürk Bale ve Dans Eğitim Merkezi’ni açarak baleyi geniş kitlelere sevdirdi. Fransız Devlet Balesine yapılmış Soude-ve Je ne Regrette Rien (Edit Piaf) adlı yapıtı bulunmaktadır. Antalya ve İzmir Devlet Opara ve Balesinde koreografisini yaptığı "Kalp Sesi Projesi" adlı yapıtı sahnelendirdi. Fox TV'de Bez Bebek adlı dizide Hakan karakterini canlandırdı ve TV reklamlarında rol almıştır. Aynı zamanda Göztepe taraftarıdır.

E.Ömür Uyanık

İzmir Devlet konservatuvarını bitirdikten sonra Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde çalışmaya başladı... Bugüne kadar sergilenen hemen hemen tüm eserlerde solist dansçı ve kordo bale dansçısı olarak roller aldı... 1994 yılında idarecileri tarafından asli görevi saklı olmak kaydıyla çocuk balesi bölüm başkanlığına getirildi... Yetiştirdiği sayısız öğrenciyi konservatuvarlara kazandırdı... Ve yetiştirdiği öğrencilerle birlikte aynı sahneyi paylaştı... Mesleğini bale olmayan illerde yayarak başta Samsun olmak üzere Diyarbakır, Mardin, Gaziantep illerinde bale öğretmenliği yaptı... Aynı zamanda o illerin sivil toplum örgütleri ve valilikleri ile beraber işbirliği içerisinde olarak sayısız 10 Kasım ve 29 Ekim'lere imza attı... Ayrıca MAN firmasının 8,5 yatırım projesinde işçisinden genel müdüre kadar uzanan personelin devlet erkanına sundukları 10 dakikalık dansın koreografisini hazırladı... 75.Yıl Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında Kızılay meydanında Bilkent Senfoni eşliğinde 100 Çifte, Mavi Tuna Valsi'ni hazırladı... Çocuk balesinde sayısız koreografisi olan Uyanık'ın en önemli koreografilerinden bir tanesi KÜRESEL ISINMA adlı eseridir... Bu eser birleşmiş milletler tarafından küresel ısınmayı sanatla anlatan tek ülke olarak adlandırılıp Türkiye'nin birleşmiş milletler temsilciliği tebrik edilmiştir... Klasik bale sanatçısı olan Uyanık, Modern dans topluluğunun sahneye koyduğu ve koreografisini Beyhan Murphy'nin yaptığı Afife adlı eserde Meriç Sümen ile birlikte Afife rolünü paylaşmıştır... 2006 yılında Benimle Dans Eder Misin adlı TV programının lirik dans koreografı olmuştur... Akabinde Miss Turkey adaylarının dans koreografilerini 3 sene üst üste hazırlamıştır... Asli mesleğinin yanı sıra Ankara, Samsun ve Bodrum'daki okulların sanat yönetmenliğini sürdürmektedir... Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile birlikte 23 Nisan temsil programları hazırlayan, 2019 yılında Troya Adlı eserde solist dansçı olarak hem ülkesinde hem de Rusya'nın başkenti Moskova'da Bolşoy Tiyatrosu'nda sahneye çıkmıştır... Türkiye genelindeki devlet tiyatrolarında çeşitli eserlerin koreograflığını yapan Uyanık, en son Ankara Devlet Tiyatrosu'nun sahneye koyduğu Lüküs Hayat adlı eserin koreografisini yapmıştır... Ve çalışmalarına başarılı bir şekilde devam etmektedir...

Nuray Uzun

İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Anabilim Dalı mezunu. Ankara Devlet Balesi sanatçısı Ömer İnanç ile bale eğitimine başladı. Türkiye Dans Sporları Federasyonu'na bağlı Sportif Salon Dansları branşında A klasmanda yarıştı. İstanbul Üniversitesi 'nde 17 yıl hoca, koreograf ve solist dansçı olarak görev aldı.

Beren İnce

Bale eğitimime dört yaşında Tan Sağtürk Akakdemi Altunizade şubesinde başladım. Hazırlık sınıflarıyla birlikte 11 sene bale eğitim ve 5 sene jazz dans eğitimi aldım ve mezun oldum. Staj dönemimi asistan eğitmen olarak Tab Sanat Bodrum'da gerçekleştirdim ve şuan Tab Sanat Bodrum'da eğitmen olarak çalışıyorum. Küçük yaşta baleye başlamanın hayatta çok fazla artılarını gördüm ve görmeye devam ediyorum. En önemli artılarının başında disiplin, planlı ve düzenli olmak, zorluklarla mücadele etmeyi öğrenmek ve çok güzel arkadaşlar edinmek geliyor. Ayrıca benim gibi genç yaşta meslek sahibi olup çok güzel deneyimler kazanabilmek de çok büyük bir şans ve bu şansı değerlendirebildiğim için kenndimi çok şanslı hissediyorum.